Worldwork 2014

POLITIKA A UVEDOMENIE V MENIACOM SA SVETE
Nové riešenia: z minulosti do budúcnosti

Worldwork 2014 sa bude konať vo Varšave, na mieste s búrlivou históriou a vibrujúcou súčasnosťou.

Toto mesto bolo zničené a znovuzrodené. Bolo svedkom povstania v gete, a neskôr Varšavského povstania organizovaného Poľskou podzemnou armádou. Židovské štvrte, ľudia, kultúra – zmizli. Varšava bola v roku 1944 systematicky vybombardovaná a následne nanovo vybudovaná. Mesto si pamätá komunistickú minulosť s časmi teroru a beznádeje, ale tiež snahy o sociálnu spravodlivosť a hodnoty iné než peniaze.

Teraz je Varšava jedným z najrýchlejšie rastúcich miest v Strednej Európe, s modernými mrakodrapmi, šialeným tempom a očividne pestrými možnosťami. Tie sa však nenapĺňajú ľahko a ľudia sú konfrontovaní s množstvom nových výziev.

SONY DSC

Z Marxovho pohľadu malo uvedomenie vždy politický rozmer: vždy bolo výsledkom politicko-ekonomických okolností. 150 rokov po Marxovi vidíme výhody i nevýhody kapitalistického systému. Obzvlášť výrazné je to tu, kde sa denne stretávajú zvyšky post-komunizmu a nová globálna kultúra. Rastúce ekonomické rozdiely sú jedným z hlavných zdrojov napätia medzi jednotlivcami, skupinami, národmi a kontinentami. Nezamestnanosť, problémy s bývaním, zlyhávajúca zdravotná starostlivosť, emigrácia a imigrácia, to je len niekoľko príkladov problémov, s ktorými sa stretávame.

Na druhej strane sa objavuje nové uvedomenie: kvantová paradigma, štúdium vedomia, nové sociálne hnutia ako španielske “Rozhorčenie” („Indignados“), alebo “Occupy” ukazujú nové možnosti.

Počas Worldwork-u 2014 by sme radi vybudovali most z minulosti do budúcnosti. Pre mnoho ľudí predstavuje už samotný príchod do Varšavy okamžitú konfrontáciu s ich vlastnou históriou. Radi by sme vytvorili priestor pre naše príbehy, ktoré sú tak odlišné, a napriek tomu patria k sebe. Veríme, že vytváranie vzťahov prostredníctvom našich príbehov z minulosti nám pomôže vidieť, kde sme teraz a vysporiadať sa s problémami dneška. A tak dúfame, že objavíme nové možnosti pre budúcnosť.

Boli by sme radi, aby sa tento Worldwork stal arénou pre uznanie minulosti. Dúfame, že budeme skúmať ekonomické tlaky zakorenené v dnešnej ekonomike. Tentokrát by sme radi vytvorili priestor pre objavovanie a vytváranie nových riešení na rôznych úrovniach, od globálnych vízií po lokálne projekty.